بخش پزشکی هسته ای


پزشکی هسته ای و تصویربرداری مولکولی شاخه ای از تصویربرداری پزشکی است که در آن از مواد رادیو اکتیو جهت تشخیص و درمان بیماریها استفاده می شود. روش کار به این صورت است که ابتدا کیت دارو مخصوص هر عضو با ماده رادیو اکتیو نشاندار شده و به بیمار تزریق می شود تا در عضو مورد نظر تجمع یابد سپس با استفاده از دستگاه گاما کمرا، تصویر برداری از عضو مورد نظر صورت می گیرد. در اسکن های هسته ای، از مقادیر استاندارد و خیلی کم رادیواکتیو استفاده می گردد، ‌بنابراین میزان اندکی اشعه به بدن بیمار وارد می شود و این مقدار اشعه در حد استانداردی است که توسط سازمانهای بین المللی تعیین شده و لذا هیچ خطری برای بیمار ندارد. 
بخش پزشکی هسته ای بیمارستان رضوی مجهز به دستگاههای تصویر برداری پیشرفته نظیر اسپکت ، اسپکت سی تی و پت سی تی می باشد.
این بخش با دارا بودن دستگاههای اسپکت و اسپکت سی تی قادر به انجام کلیه اسکن های متداول پزشکی هسته ای از جمله اسکن پرفیوژن قلب، پرفیوژن ونتیلاسیون ریه و محاسبه کمی پرفیوژن ریه، استخوان، تیروئید، پاراتیروئید، کلیه (DMSA, EC, DTPA)، پرفیوژن مغز،اسکن تمام بدن( با تالیوم ،I131، MIBI،MIBG و گالیم (اکتریوتیت، دیورتیکول مکل، تخلیه معده، کبد و طحال، BrIDA، همانژیوم کبدی، خونریزی گوارشی، بررسی طحال فرعی، مجاری اشکی و ... می باشد. 
به علاوه اسکن های ترکیبی پت سی تی، متابولیسم های غیر طبیعی بدن را به دقت مورد ارزیابی قرار داده و دقت بیشتری در تشخیص بیماریها در مقایسه با هر یک از روش های سی تی اسکن و یا پت اسکن دارد. با استفاده ازاین روش امکان آشکارسازی بیماری سرطان، تخمین میزان انتشار سلولهای سرطانی در بدن، ارزیابی کارایی طراحی درمان مانند رادیوتراپی، تخمین میزان برگشت پذیری سرطان بعد از دوره درمان، ارزیابی جریان خون به عضله قلب، ارزیابی اثر حمله قلبی( سکته میوکارد)، ارزیابی عضله قلب پس از پروسیجرهای آنژیوپلاستی و عمل جراحی CABG، ارزیابی مشکلات مغزی؛ مانند : تومورها، اختلالات حافظه و تشنج ها و سایر بیماریهای سیستم عصب مرکزی و ترسیم عملکرد قلب و مغز انسان امکان پذیر میگردد.
جهت استفاده از پت سی تی، علاوه بر راديودارویFDG ، رایوایزوتوپهای11C ، 90Y و 68 Gaنیز با وجود ماژول های سنتز و دستگاه پیشرفته سیکلوترون قابل تولید است. با تولید رادیوداروهای پپتیدی بوسیله 68 Ga و نشاندارسازی رادیوداروهای لازم با 90Y درمان سرطانهای پروستات و نوروآندوکرین نیز در این مرکز قابل انجام است.
علاوه بر این بخش درمانی پزشکی هسته ای با دارا بودن سه اتاق درمان ایزوله توانائی بستری بیماران جهت درمان سرطان های درمان پذیر با 131 I و 90Y را دارد. بخش یددرمانی به منظور درمان بیماران مبتلا به سرطان تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد. ید رادیواکتیو خوراکی باعث از بین رفتن سلولهای سرطانی شده و در کنار جراحی برای تکمیل فرایند درمان بیماران بکار می رود.