کلینیک نوار مغز

الکتروآنسفالوگرافی

عبارتست از ثبت امواج الکتریکی مغز به وسیله الکترودها بر روی جمجمه و به دست آوردن اختلاف پتانسیل بین دو نقطه مغز که شامل برنامه های (Monopolar و Bipolar ) می باشد که شامل 5 برنامه انتخابی و به مدت حداقل 20 الی 40 دقیقه زمان نوارگیری می باشد . در نوار مغز دو برنامه تحریکی داریم یکی H.V (تنفس عمیق) و دیگری PH.S(تحریک نوری) که باعث تحریک سلولهای کورتکس مغز و بهتر نمایان شدن امواج پاتولوژیک می شود . 
EEG معمولاً در محیطی آرام و ساکت و دور از سروصدا و نور کم انجام می شود. بیشتر اندیکاسیونهای EEG را صرع ها تشکیل میدهند که صرع از دوران باستان شناخته شده است . کلمه صرع از کلمه یونانی به معنی"دچار حمله شدن" (Seize) و یا "takeholdof "گرفته شده است که نشان می دهد که فردی که تشنج دارد کنترل خودش را از دست می دهد 
ویژگی های بالینی صرع ،اغلب باعث ایجاد ترس می شود . با این حال صرع یک پدیدۀ واحد نیست ، بلکه مجموعه ای از اختلالات متفاوت و متمایز است که در اغلب حملات تشنج مشترک است که به طور عامیانه (حمله ،غش ، تشنج ،صرع ، اپی لپسی و اختلال آگاهی و از دست دادن هوشیاری ) گفته می شود .
ودیگراندیکاسیونها شامل:
1-سردردها 
2-تومورها و ضایعات فضاگیرمغزی 
3-هیدروسفالی-میکروسفالی
4-بیش فعالی(هایپراکتیو) 
5- تأخیر تکاملی 
6-ضربه های سروهماتوم
7-انفارکتوس مغزی 
8-دمانس وفراموشی 
9-اختلالات خواب 
10-اختلالات خلقی رفتاری 
11-اختلالات آگاهی وکاهش هوشیاری
12-مرگ مغزی

بیمار قبل از EEG باید آمادگی داشته باشد که شامل :
1-سربیمار باید تمیز باشد . از زدن ژل و روغن به موها و سر پرهیز گردد .
2- بیمار ناشتا نباشد .
3- افرادی که دارو استفاده می کنند دارو را قطع نکنند (مگر بادستور پزشک معالج )
4-اطفال زیر 6 سال بیدار خوابی داده شوند .
5-خانمها از گوشواره و زیورآلات گردنی ، کرم پودر (به ویژه ناحیه پیشانی و گیجگاه) استفاده ننمایند .
6- افراد بدحال حتماًهمراهی داشته باشند.
واحد نوار مغز بیمارستان همه روزه به غیر از ایام تعطیل و عصر روزهای پنجشنبه از ساعت 19-8 آماده ارائه خدمت به مراجعین گرامی می باشد .

05136004551